Testováno, články, podporujeme

SPACÁK TRIMM BALANCE – POCTIVÝ PRACANT DO TERÉNU A NEPOHODY

Další recenze najdete na www.SvetOutdooru.cz/vybaveni.

Odkaz na recenzi: SvetOutdoodru 

Zaujalo mě

  • Kvalitní zpracování
  • Na dotyk příjemný antistatický materiál
  • Límec kolem přední části krku bránící úniku tepla

Shrnutí recenze

Prakticky celoroční, kvalitně šitý spacák TRIMM Balance od stejnojmenné plzeňské firmy potěší kvalitním zpracováním i velmi dobrým poměrem cena/výkon. Všechno v životě je ale něco za něco. Jak tedy dopadl tento spacák v testu redakce Světa outdooru?

PODROBNÝ POPIS

Použití

Díky svému teplotnímu rozsahu (komfort – 2 °C a ještě do – 8 °C v pohodě) se v podstatě jedná až na pár dnů, kdy k nám dorazí třeskuté mrazy z tlakové výše nad Sibiří nebo naopak tropické noci od anticyklóny nad Azorami v podstatě o čtyřsezonní, tedy celoročně použitelný spacák. Osobně testováno na několik akcích, které zasáhla vlna ochlazení a teplota atakovala nulu.

TRIMM Balance je ve své podstatě celoroční spacák
TRIMM Balance je ve své podstatě celoroční spacák

Zip

To usnadňuje i dvojcestný zip, který si leze třeba vytvořit malý ventilační otvor u nohou nebo s ním spojit dva spacáky k sobě. Ten taktéž usnadňuje zalezení i výstup ze spacáku.

Díky dvoucestnému zipu lze za teplých nocích u TRIMMU snadno vytvořit nový ventilační otvor, třeba u nohou
Díky dvoucestnému zipu lze za teplých nocích u TRIMMU snadno vytvořit nový ventilační otvor, třeba u nohou

Velikosti

Ty se navíc vyrábí ve dvou velikostech, pro nocležníka o výšce 185 a 195 cm.

Teplotní rozsah spacáku TRIMM Balance je široký a činí z něj v podtatě 4sezonní typ 3
Teplotní rozsah spacáku TRIMM Balance je široký a činí z něj v podstatě 4-sezonní typ

Sbalený spacák

Protože u spacáku nebyly použít ty nejšpičkovější materiály, nejedná se po sbalení o žádného prcka. Podle výrobce má spacák v zabaleném stavu rozměry 34 x 18 cm. V reálu to však i při maximálním stažení kompresních popruhů obalu standardně dodávaného se spacákem bylo o 3, resp. 7 cm víc. To je také jedna z jeho dvou nevýhod; v batohu vám zabere opravdu nemalý kus místa. Na druhou stranu, pokud někdo nekouká na nějaký ten centimetr (hmotnost je stále slušná), může použít spacák TRIMM Balance jako součást „prepperského“ zavazadla D1 Bag (back home bag). To lze mít třeba stále uloženo v autě, kterým jezdíme do práce nebo na návštěvy známých, popř. v zimě lyžovat. V případě, že uvázneme v zimě na dálnici D1 nebo někde v zapadlých částech našich hor, odříznutých popadanými stromy po přechodu hluboké cyklóny, máme pak jistotu, že nejenom nezmrzneme, než dorazí pomoc. S to v našich podmínkách opravdu nemusí být rychle. A na rozdíl od ostatních (nepřipravených) nešťastníků přetrváme v teplotním komfortu bez nebezpečí vyčerpání celé nádrže i onemocnění z prochladnutí.

Spacák TRIMM Balance není ani v maximálně sbaleném stavu žádným drobečkem- zde v porovnání s cestovním pasem
Spacák TRIMM Balance není ani v maximálně sbaleném stavu žádným drobečkem- zde v porovnání s cestovním pasem

Střih

Spacák má úzký střih. TRIMM Balance je sice prezentován jako unisex, ale ačkoliv tester rozhodně nemá obvod bicepsů a přes ramena jako robotický kalifornský exguvernér, přes ramena mu byl mumiově šitý spacák hodně úzký. Proto také ve spánku bránil pohodlnému otáčení. Pro normální ženu je však dostatečně pohodlný, a to i vcelku žensky tvarovanou.

Až na málo místa kolem ramen je spaní ve spacáku TRIMM Balance pro unaveného poutníka požitkem i při teplotách pod nulou
Až na málo místa kolem ramen je spaní ve spacáku TRIMM Balance pro unaveného poutníka požitkem i při teplotách pod nulou

Barvy

TRIMM Balance se vyrábí ve čtyřech dvojbarevných variacích: světle zelená/tmavě šedá, mořská modř/střední modrá, světle červená/tmavá červeň a citrónově žlutá/lagunově zelená.

Mezi významné plusy spacáku TRIMM Balance je jeho kvalitní provedení
Mezi významné plusy spacáku TRIMM Balance je jeho kvalitní provedení
STAN TRIMM SPARK D – SPANÍ JAKO V KABRIOLETU

  • Recenzi zpracoval testerský tým časopisu Svět outdooru, který od roku 1997 strávil 14 500 hodin prověřováním přes 1 000 výrobků na stovkách výprav do celého světa. Každé recenzi se věnuje několik lidí, včetně horských vůdců a špičkových sportovců, a její výsledek si nelze koupit.

Další recenze najdete na www.SvetOutdooru.cz/vybaveni.

Odkaz na recenzi: SvetOutdoodru 

Zaujalo mě

  • Kvalitní kolíky
  • Shrnovací střecha – dokonalá ventilace
  • Dva vchody

Shrnutí recenze

Komfortní trekingový tunelový stan s dostatečně širokou a prostornou apsidou a ALU tyčkami. Jednoduchá konstrukce a rychlá stavba předurčují tento model pro široké využití. Dva vchody a extra ventilace shrnovacím tropikem. Jaký je stan Trimm Spark D?

PODROBNÝ POPIS

OBAL

Ani velký a ani malý, přesto je lepší stan úhledně sbalit, aby se do obalu lépe vešel a snadno zavřít zipem. Kompresní popruhy lze použít na stažení a kompresi nebo zapnout tak, že vám vzniknou madla na nošení v ruce.

Obsah tašky na stan TRIMM SPARK D
Obsah tašky na stan TRIMM SPARK D

OBSAH OBALU

V obalu naleznete stan – tropiko s vepnutým vnitřním stanem. Dále dvojici „předtvarovaných“ hliníkových tyčí, sadu kvalitních kolíků, opravnou sadu a návod k postavení stanu, který je součástí obalu tak, abyste jej neztratili.

Duralové pruty dvou různých délek - TRIMM SPARK D
Duralové pruty dvou různých délek – TRIMM SPARK D

PO ROZBALENÍ

Stan stačí rozvinout na dostatečně velkou, rovnou plochu a začít stavět. Stan není samonosný. Jedná se o tunelový stan, který vyžaduje zajištění kolíky – kotvení. Tyče i kolíky jsou uloženy v textilních obalech tak, aby byl chráněný po sbalení stan od nečistot či od ostrých hran kolíků.

Velikost předsíňky stanu - TRIMM SPARK D
Velikost předsíňky stanu – TRIMM SPARK D

STAVBA

Stavba je jednoduchá. Tyče ke stanu Trimm Spark D jsou dvě a jsou rozdílně dlouhé. Kratší patří do nohou, tedy do zadní části a ta delší k hlavám, tedy do vchodu. Stačí je tedy protáhnout tunýlkem a zajistit jejich konce do kovových oček v podlážce stanu. A pak podlážku zajistit kolíky. Stejně tak vnější stan a celé to doladit pomocí dvojice šňůr, které napínají tunel v podélné ose. S napínáním podlážky to úplně nepřehánějte, pak by se vám mohly ztěžka zapínat zipy na moskytiéře, která tvoří vstup do vnitřního stanu.

Tropiko je možno zajistit ke vchodovému prutu pomocí dvojice ok a olivek - TRIMM SPARK D
Tropiko je možno zajistit ke vchodovému prutu pomocí dvojice ok a olivek – TRIMM SPARK D

DO STANU

Do stanu je možno vstoupit dvěma vchody. Vchod je možno zajistit tak, aby zůstával otevřený a případně větral. Předsíňka je bez podlážky a je určena k uložení bot nebo spíše menších batohů. Do stanu se leze hlavou napřed a ve stanu je nutno udělat otočku. Další techniky dle uvážení. Uvnitř stanu je po stranách dvojice kapes pro uložení drobností a jedno poutko u stropu pro zavěšení čelovky či světla.

Maximálně otevřené vchody - TRIMM SPARK D
Maximálně otevřené vchody – TRIMM SPARK D

SHRNOVACÍ STŘECHA

Tropiko lze směrem od nohou ke vchodu shrnout a ležet či spát lze takto pouze pod moskytiérou – vnitřním stanem. Dokonce i na stropě vnitřního stanu je extra zip, který může sloužit i k vylézání ze stanu stropem nebo k podávání věcí apod. Po srolování se střecha zajišťuje ke stanovému prutu pomocí dvojice poutek a olivek. Tohle uspořádání nabízí opravdu kvalitní ventilaci a noc pod hvězdami.

Spaní pouze pod moskytiérou se staženým tropikem - TRIMM SPARK D
Spaní pouze pod moskytiérou se staženým tropikem – TRIMM SPARK D

VNITŘNÍ PROSTOR

Do stanu se vejde dvojice osob s karimatkami bez dotýkání se stěn stanu. Sezení je možno pouze v jednom místě stanu a to pod centrálním (vchodovým) prutem.

Stan TRIMM SPARK D disponuje dvěma vchody
Stan TRIMM SPARK D disponuje dvěma vchody

BALENÍ

To je opět otázkou okamžiku. Stačí vytáhnout kolíky a pruty z tunýlků. Pruty složit a uložit do obalu. Stejně tak i kolíky. Ty jsou velmi kvalitní – hliníkové a opatřeny jsou i reep šňůrou pro snadnější vytažení. Jedná se o kolíky s profilem tří cípů. Pouze u tohoto typu kolíků je obtížné je zatlačit do země pouze rukou či dlaní. Vyžadují alespoň zašlápnutí botou, kámen, kladívko nebo sekeru.

Sada kvalitních kolíků - TRIMM SPARK D
Sada kvalitních kolíků – TRIMM SPARK D

VERDIKT TESTERA

Trimm Spark D je stan, který vám poskytne nejlepší možnou ventilaci za horkých letních nocí beze srážek. Spát můžete doslova jenom pod hvězdami. A když se zatáhne? Stačí vyskočit stropem a tropiko přetáhnout přes stan!

Testování stanu TRIMM SPARK D na Orlíku během seakayakového kempu
Testování stanu TRIMM SPARK D na Orlíku během seakayakového kempu
2 položek celkem